Nynäs offshore gjorde skäl för namnet även 2019. Det var besättningarnas kamp mot havet. Det var kamp om tre EM-titlar. Ingen vinnare vann båda racen. Det var också årtiondets bästa förarfight i Fredagens race i 3B.

Nynäshamn är granne med havet. Det blir lätt ordentligt med sjö. Det här är de stora utmaningarnas race. Kampen mot havet, är lika stor som mot konkurrenterna.

När vågorna lagt sig gick EM-titlarna till svenska team:
3A Anton Modin/Susanne Jansson,
3B Thomas Wrenkler/Annika Wrenkler
3X William Söderlind/Marcus Grönwall.

Se fina bilder från racet tagna av Bengt Nyman på den här länken: Bengt Nymans bilder
Läs ett reportage av Per Benson på den här länken: Per Bensons reportage

Resultat 2019

 

Fredag / Friday

Klass: A Snitt- Max-
Plac Nr Förare Navigatör Klubb Båt Motor/er Starttid Mål-tid Körd tid fart fart
1 A-82 Anton Modin Susanne Jansson SMBK/SMBK Phantom 19GR Mercury 115 Pro XS 15:02:16 15:57:51 00:55:35 46,42 60,92
2 A-4 Mathias Halvorsen Caroline Garcia TRK/ Step up Mercury 115 Pro XS 15:02:16 15:58:46 00:56:30 45,67 58,11
3 A-85 Thomas Billman Jonatan Rindar RBR/RBR Special Mercury 115 Pro XS 15:02:16 16:02:52 01:00:36 42,58 58,4
4 A-87 Dan Torkel Kaasa Gliddi Günther Hirschel-haag TRK/ Beecraft Mercury 115 Pro XS 15:02:16 0 0
5 A-81 Johan Torsell Maiken Asplund VROM/RBR Batboat 19 Mercury 115 Pro XS 15:02:16 0 0
6 A-73 Lina Hamrén Jenny Viberg RBR/RBR Smuggler RS Mercury 115 Pro XS 15:02:16 0 0
DNF A-199 Filip Hoffman Ringkvist Henrik Sagfossen OK/ Hot-Shot 21 Mercury 115 Pro XS 15:02:16 0 0
DNF A-99 Peter Bjersten Johan ”Fritte” Ingerlund KMKR/KMKR Deflector 23 Mercury 115 Pro XS 15:02:16 0 0
Klass: B Snitt- Max-
Plac Nr Förare Navigatör Klubb Båt Motor/er Starttid Mål-tid Körd tid fart fart
1 B-61 Thomas Wrenkler Annika Wrenkler SBK/SBK Twister 20 Mercury 115 ProXS 15:02:16 15:57:09 00:54:53 47 65,28
2 B-32 Rasmus Hamren Madeleine Samuelsson RBR/RBR Twister 20 Special Mercury 115 ProXS 15:02:16 15:57:13 00:54:57 46,95 60,06
3 B-98 Filip Eriksson Fredrik Groth Fyrö RBR/SBK Twister 20 Mercury 115 ProXS 15:02:16 15:57:26 00:55:10 46,77 59,13
4 B-7 Tom Vuorihovi Samuli Vuorihovi Pomo/Pomo Twister 20 Mercury 115 ProXS 15:02:16 16:06:42 01:04:26 40,04 64,73
5 B-6 Christer Jobs Anders Myren SBR/SBR Twister 20 Mercury 115 15:02:16 6 varv
6 B-62 Lovisa Sahlén Tobias Sahlén SRC/SRC Twister 20 Mercury 115 ProXS 15:02:16 6 varv
7 B-8 Jyrki Perokorpi Ari-Pekka Anttila Pomo/Pomo Twister 20 Mercury 115 ProXS 15:02:16 0 6 varv
Klass: X Snitt- Max-
Plac Nr Förare Navigatör Klubb Båt Motor/er Starttid Mål-tid Körd tid fart fart
1 X-161 Pål Torvund Lars Torvund Hansen GRK/ Batboat 23 Mercury 200XS 15:05:08 15:56:29 00:51:21 50,25 68,06
2 X-68 William Söderlind Marcus Grönwall RBR/RBR B23 Mercury 200XS 15:05:08 15:57:28 00:52:20 49,29 67,54
3 X-65 Krister Gahmberg Andreas Engström SBK/SBK Deflector 23 Mercury 200XS 15:05:08 16:00:47 00:55:39 46,36 62,54
4 X-88 Marco Witt Nicklas Asplund KMKR/RBR B23 Mercury 200XS 15:05:08 16:02:06 00:56:58 45,3 70,37
5 X-40 Håkan Söderman Claes Elehn RBR/SBK Batboat 23 Mercury 200XS 15:05:08 16:04:07 00:58:59 43,74 67,86
6 X-64 Sven Johansson Michael Enmarker SBK/SBK XB-03 Mercury 200XS 15:05:08 0 0
DNF X-166 Anders Köijer Carro Wigerman XORC/ÖRK Hydrostep 696R Mercury 200XS 15:05:08 0 0
A73, A81, A87, X64: Felaktig info i Webtracking

 

Klass: C Distans: 43
Placering Nr Förare Navigatör Klubb Båt  Motor Fart Snitt
1 C-25 Gustaf Lindén Kristina Coleman ÖRK/KMKR Twister 24 Mercury 200 XS 55,34
1 C-55 Erik Sundblad Johansen Robert Aunvik DSK/ Twister Mercury 200 XS 0
3 C-45 Sebastian Groth Josefin Due-Boje SBK/SBK Twister 24 Mercury 200 XS 54,02
4 C-80 Viktor Jansson Sebastian Högberg ÖRK/ÖRK Twister 24 Mercury 200 XS 50,51
DNF C-56 Thomas Grimsrud Simon Einekjaer OK/OK Twister 24 Mercury 200 XS 0
C-55: assistans vid olycka
Klass: J Distans: 43
Placering Nr Förare Navigatör Klubb Båt  Motor Fart Snitt
1 J-14 Hilmer Wiberg William Sjöström SMBK/SMBK Dallapieta Mercury 0
2 J-36 Rikard Ingvarsson Ronja Häggström ÖRK/ÖRK Dallapieta 16 Mercury 60 0
DNF J-109 Filip Söderquist Magnus Söderquist ÖRK/ÖRK Dallapieta 16 Mercury Formula Race 60 0
Klass: M Distans: 43
Placering Nr Förare Navigatör Klubb Båt  Motor Fart Snitt
DNF M-27 Marcus Friberg Anton Skwirut KMKR/KMKR Nitra Racing 29 2xMercury Verado 400R 0
Klass: UL Distans: 43
Placering Nr Förare Navigatör Klubb Båt  Motor Fart Snitt
1 UL-26 Marcus Holm Niklas Andersson MSF Scarab 26 525efi 54,67
2 UL-146 Jimmy Åhlvik Kjell Hjalmarsson SMBK/SMBK A28 Mercruiser 8.2HO 54,18
DNF UL-39 Christer Lindberg Eva Petersson SBK/VROM BAT-28 Mercruiser 430 0
DNF V-24 Tim Johansson Daniel Johansson SBK/SBK V24 Volvo Penta 350C 0
Klass: Z Distans: 43
Placering Nr Förare Navigatör Klubb Båt  Motor Fart Snitt
1 Z-52 Jesper Zander Joakim Thulin SUK/SBRC Frode 23R Mercury 150 Pro Xs 43,88
2 Z-653 Jan Söderholm Christoffer Boqvist SUK/SUK Phantom 20 Mercury 150 39,67
Klass: V300 Distans: 43
Placering Nr Förare Navigatör Klubb Båt  Motor Fart Snitt
1 X-26 Dennis Vartiainen Martin Öfverman SUK Hotshot 26 Mercury 250xs
X-26: Webtracking info saknas
Klass: Classic Offshore Banans längd 26,4 M Ålders- Ideal- Snitt- Max- Total-
Plac Nr Förare Navigatör Klubb Båt Motor/er poäng fart fart fart poäng
1 5-234 Robert Liljefors Pia Liljefors ÖRK/ÖRK Manta 24 OR Jaguar V12 300 40 30,45 41,05 600
2 3-57 Magnus Sjölander Fredrik Sjölander SBK/SBK Hydrolift 22 Mercury 150 ProXS 75 40 36,66 55,26 475

 

 

Lördag / Saturday

 

Class: A Ave Max
Pos Boat no Pilot Co-Pilot Club Boat Engine Start time Finish time Time used speed Speed
1 A-85 Thomas Billman Jonatan Rindar RBR/RBR Special Mercury 115 Pro XS 13:05:00,00 14:11:14,12 01:06:14,12 40,76 56,47
2 A-82 Anton Modin Susanne Jansson SMBK/SMBK Phantom 19GR Mercury 115 Pro XS 13:05:00,00 14:13:25,42 01:08:25,42 39,46 57,85
3 A-81 Johan Torsell Maiken Asplund VROM/RBR Batboat Mercury 115 Pro XS 13:05:00,00 0 0 4 laps
4 A-73 Lina Hamrén Jenny Viberg RBR/RBR Smuggler RS Mercury 115 Pro XS 13:05:00,00 0 0 4 laps
5 A-87 Dan Torkel Kaasa Gliddi Gunther Hirschel-Haag TRK/ Beecraft Mercury 115 Pro XS 13:05:00,00 0 0 4 laps
DNF A-199 Filip Hoffman Ringkvist Henrik Sagfossen OK/ Hot-Shot Mercury 115 Pro XS 13:05:00,00 0 0
DNF A-4 Mathias Halvorsen Caroline Garcia TRK Step up Mercury 115 Pro XS 13:05:00,00 0 0
DNF A-99 Peter Bjersten Johan Ingerlund KMKR/KMKR Deflector 23 Mercury 115 Pro XS 13:05:00,00 0 0
Class: B Ave Max
Pos Boat no Pilot Co-Pilot Club Boat Engine Start time Finish time Time used speed Speed
1 B-98 Filip Eriksson Fredrik Groth Fyrö RBR/SBK Twister 20 Mercury 115 ProXS 13:05:00,00 14:15:02,25 01:10:02,26 38,55 55,73
2 B-61 Thomas Wrenkler Annika Wrenkler SBK/SBK Twister 20 Mercury 115 ProXS 13:05:00,00 14:15:35,64 01:10:35,64 38,25 58,24
3 B-7 Tom Vuorihovi Samuli Vuorihovi Pomo/Pomo Twister 20 Mercury 115 ProXS 13:05:00,00 0 0 4 laps
4 B-6 Christer Jobs Anders Myren SBR/SBR Twister 20 Mercury 115 13:05:00,00 0 0 4 laps
5 B-62 Lovisa Sahlén Tobias Sahlén SRC/SRC Twister 20 Mercury 115 ProXS 13:05:00,00 0 0 4 laps
DNF B-32 Rasmus Hamren Madeleine Samuelsson RBR/RBR Twister 20 Special Mercury 115 ProXS 13:05:00,00 0 0
DNF B-8 Jyrki Perokorpi Ari-Pekka Anttila Pomo/Pomo Twister 20 Mercury 115 ProXS 13:05:00,00 0 0
Class: X Ave Max
Pos Boat no Pilot Co-Pilot Club Boat Engine Start time Finish time Time used speed Speed
1 X-68 William Söderlind Marcus Grönwall RBR/RBR B23 Mercury 200 XS 13:01:45,00 14:03:13,66 01:01:28,67 43.918 65,83
2 X-65 Krister Gahmberg Andreas Engström SBK/SBK Deflector 23 Mercury 200 XS 13:01:45,00 14:08:14,55 01:06:29,55 40.606 57,45
3 X-40 Håkan Söderman Claes Elehn RBR/SBK Batboat 23 Mercury 200 XS 13:01:45,00 14:09:24,69 01:07:39,70 39.904 61,75
DNF X-161 Pål Torvund Lars Torvund Hansen None/None Batboat 23 Mercury 200 XS 13:01:45,00 0 0
DNF X-166 Anders Köijer Carro Wigerman XORC/ÖRK Hydrostep 696R Mercury 200 XS 13:01:45,00 0 0
DNF X-88 Marco Witt Nicklas Asplund KMKR/RBR B23 Mercury 200 XS 13:01:45,00 0 0

 

 

Klass:  C Snitt- Max-
Plac Nr Förare Navigatör Klubb Båt Motor/er Starttid Mål-tid Körd tid fart fart
1 C-55 Erik Sundblad Johansen Robert Aunvik DST/DST Twister Mercury 200 XS 14:31:46,00 15:30:18,44 00:58:32,45 46,12 64,22
2 C-80 Viktor Jansson Sebastian Högberg ÖRK/ÖRK Twister 24 Mercury 200 XS 14:31:46,00 15:33:13,00 01:01:27,00 43,94 59,48
3 C-45 Sebastian Groth Josefin Due-Boje SBK/SBK Twister 24 Mercury 200 XS 14:31:46,00 15:33:15,10 01:01:29,11 43,91 59,4
DNF C-25 Gustaf Lindén Kristina Coleman ÖRK/KMKR Twister 24 Mercury 200 XS 14:31:46,00 DNF 0 0
DNF C-56 Thomas Grimsrud Inge Lund OK/OK Twister 24 Mercury 200 XS 14:31:46,00 DNF 0 0
Klass:  J Snitt- Max-
Plac Nr Förare Navigatör Klubb Båt Motor/er Starttid Mål-tid Körd tid fart fart
1 J-14 Hilmer Wiberg William Sjöström SMBK/SMBK Dallapieta Mercury 14:35:24,00 15:31:35,70 00:56:11,71 26,69 39,76
DNF J-36 Rikard Ingvarsson Ronja Häggström ÖRK/ÖRK Dallapieta 16 Mercury 60 14:35:24,00 DNF 0 0
Klass:  RA Snitt- Max-
Plac Nr Förare Navigatör Klubb Båt Motor/er Starttid Mål-tid Körd tid fart fart
1 RA1-4 Samuel Johansson OJK Sea Doo Rotax 1630cc 14:35:22,00 15:16:20,99 00:40:58,99 36,6 49,3
2 RA1-97 Niclas Öberg OJK Seadoo 300 14:35:22,00 15:17:17,78 00:41:55,79 35,77 47,73
3 RA1-96 Edvin Samuelsson OJK Kawasaki X1500kubik 14:35:22,00 15:17:18,79 00:41:56,80 35,76 49,37
4 RA1-59 Johan Hermann OJK 14:35:22,00 15:19:00,83 00:43:38,83 34,37 46,3
5 RA1-9 Jimmy Olsson OJK Kawasaki 1600cc 14:35:22,00 15:20:45,00 00:45:23,01 33,05 45,26
6 RA1-47 Henrik Bramsved OJK 14:35:22,00 15:22:53,35 00:47:31,35 31,56 41,03
7 RA1-84 Johan Johansson OJK SeaDoo Rotax 14:35:22,00 15:29:14,16 00:53:52,16 27,84 40,39
Klass:  UL Snitt- Max-
Plac Nr Förare Navigatör Klubb Båt Motor/er Starttid Mål-tid Körd tid fart fart
1 UL-26 Marcus Holm Tommy Jansson MSF Scarab 26 525efi 14:31:46,00 15:29:42,77 00:57:56,77 46,59 64,73
2 UL-39 Christer Lindberg Eva Petersson SBK/VROM Bat28 Mercruiser 430 14:31:46,00 15:34:37,56 01:02:51,57 42,95 61,13
DNF UL-146 Jimmy Åhlvik Kjell Hjalmarsson SMBK/SMBK A28 Mercruiser 8.2HO 14:31:46,00 DNF 0 0
Klass:  Z Snitt- Max-
Plac Nr Förare Navigatör Klubb Båt Motor/er Starttid Mål-tid Körd tid fart fart
1 Z-653 Jan Söderholm Alexander Schönberg SUK/SUK Phantom 20 Mercury 150 14:31:46,00 15:50:35,10 01:18:49,11 26.643 42,18
DNF Z-52 Jesper Zander Joakim Thulin SUK/SBRC Frode 23R Mercury 150 Pro Xs 14:31:46,00 DNF 0 0
Klass:  X Snitt- Max-
Plac Nr Förare Navigatör Klubb Båt Motor/er Starttid Mål-tid Körd tid fart fart
DNF 26 Dennis Vartiainen Martin Öfverman SUK Hotshot 26 Mercury 250 14:31:46

 

Klass: Classic Offshore Banans längd 22,0 M Ålders- Ideal- Snitt- Max- Total-
Plac Nr Förare Navigatör Klubb Båt Motor/er poäng fart fart fart poäng
1 5-234 Robert Liljefors Pia Liljefors ÖRK/ÖRK Manta 24 OR Jaguar V12 300 40 35,93 41,54 600
2 3-57 Fredrik Sjölander Magnus Sjölander SBK/SBK Hydrolift 22 Mercury 150 ProXS 75 40 36,05 46,56 475
DNF 2-292 Ronny Axelsson Mats Stoltenberg RBR/RBR Hydrolift R20 Mercury XR2 0 0

 

European Championships total result

 

Class: A
Pos Boat no Pilot Co-Pilot Country Boat Engine EC 1 EC 2 Total
1 A-82 Anton Modin Susanne Jansson SWE Phantom 19GR Mercury 115 Pro XS 400 300 700
2 A-85 Thomas Billman Jonatan Rindar SWE Special Merc 115 225 400 625
3 A-81 Johan Torsell Maiken Asplund SWE Batboat Mercury 115 Pro XS 127 225 352
4 A-4 Mathias Halvorsen Caroline garcia NOR Step up Mercury 115 Pro XS 300 0 300
5 A-87 Dan Torkel Kaasa Gliddi Gunter Hirshel Haag NOR Beecraft Mercury 115 Pro XS 169 127 296
6 A-73 Lina Hamren Jenny Viberg SWE Smuggler RS Mercury 115 Pro XS 95 169 264
A-99 Peter Bjersten Johan Ingerlund SWE Deflector 23 Mercury 115 Pro XS DNF DNF 0
A-199 Filip Hoffman Ringkvist Henrik Sagfossen NOR Hot-Shot Mercury 115 Pro XS DNF DNF 0
Class: B
Pos Boat no Pilot Co-Pilot Country Boat Engine EC 1 EC 2 Total
1 B-61 Thomas Wrenkler Annika Wrenkler SWE Twister 20 Mercury 115 ProXS 400 300 700
2 B-98 Filip Eriksson Fredrik Groth Fyrö SWE Twister 20 Mercury 115 ProXS 225 400 625
3 B-7 Tom Vuorihovi Samuli Vuorihovi FIN Twister 20 Mercury 115 ProXS 169 225 394
4 B-32 Rasmus Hamren Madeleine Samuelsson SWE Twister 20 Special Mercury 115 ProXS 300 0 300
5 B-6 Christer Jobs Anders Myren SWE Twister 20 Mercury 115 127 169 296
6 B-62 Lovisa Sahlén Tobias Sahlén SWE Twister 20 Mercury 115 ProXS 95 127 222
7 B-8 Jyrki Perokorpi Ari-Pekka Anttila FIN Twister 20 Mercury 115 ProXS 71 0 71
Class: X
Pos Boat no Pilot Co-Pilot Country Boat Engine EC 1 EC 2 Total
1 X-68 William Söderlind Marcus Grönwall SWE B23 Mercury 200 XS 300 400 700
2 X-65 Krister Gahmberg Andreas Engström SWE Deflector 23 Mercury 200 XS 225 300 525
3 X-161 Pål Torvund Lars Torvund Hansen NOR Batboat 23 Mercury 200 XS 400 0 400
4 X-40 Håkan Söderman Claes Elehn SWE Batboat 23 Mercury 200 XS 127 225 352
5 X-88 Marco Witt Nicklas Asplund SWE Batboat B23 Mercury 200 XS 169 0 169
6 X-64 Sven Johansson Michael Enmarker SWE XB-03 Mercury 200 XS 95 0 95
X-166 Anders Köijer Carro Wigerman SWE Hydrostep 696R Mercury 200 XS DNF DNF 0