Resultat 2019

 

Fredag / Friday

Klass: A Snitt- Max-
Plac Nr Förare Navigatör Klubb Båt Motor/er Starttid Mål-tid Körd tid fart fart
1 A-82 Anton Modin Susanne Jansson SMBK/SMBK Phantom 19GR Mercury 115 Pro XS 15:02:16 15:57:51 00:55:35 46,42 60,92
2 A-4 Mathias Halvorsen Caroline Garcia TRK/ Step up Mercury 115 Pro XS 15:02:16 15:58:46 00:56:30 45,67 58,11
3 A-85 Thomas Billman Jonatan Rindar RBR/RBR Special Mercury 115 Pro XS 15:02:16 16:02:52 01:00:36 42,58 58,4
4 A-87 Dan Torkel Kaasa Gliddi Günther Hirschel-haag TRK/ Beecraft Mercury 115 Pro XS 15:02:16 0 0
5 A-81 Johan Torsell Maiken Asplund VROM/RBR Batboat 19 Mercury 115 Pro XS 15:02:16 0 0
6 A-73 Lina Hamrén Jenny Viberg RBR/RBR Smuggler RS Mercury 115 Pro XS 15:02:16 0 0
DNF A-199 Filip Hoffman Ringkvist Henrik Sagfossen OK/ Hot-Shot 21 Mercury 115 Pro XS 15:02:16 0 0
DNF A-99 Peter Bjersten Johan ”Fritte” Ingerlund KMKR/KMKR Deflector 23 Mercury 115 Pro XS 15:02:16 0 0
Klass: B Snitt- Max-
Plac Nr Förare Navigatör Klubb Båt Motor/er Starttid Mål-tid Körd tid fart fart
1 B-61 Thomas Wrenkler Annika Wrenkler SBK/SBK Twister 20 Mercury 115 ProXS 15:02:16 15:57:09 00:54:53 47 65,28
2 B-32 Rasmus Hamren Madeleine Samuelsson RBR/RBR Twister 20 Special Mercury 115 ProXS 15:02:16 15:57:13 00:54:57 46,95 60,06
3 B-98 Filip Eriksson Fredrik Groth Fyrö RBR/SBK Twister 20 Mercury 115 ProXS 15:02:16 15:57:26 00:55:10 46,77 59,13
4 B-7 Tom Vuorihovi Samuli Vuorihovi Pomo/Pomo Twister 20 Mercury 115 ProXS 15:02:16 16:06:42 01:04:26 40,04 64,73
5 B-6 Christer Jobs Anders Myren SBR/SBR Twister 20 Mercury 115 15:02:16 6 varv
6 B-62 Lovisa Sahlén Tobias Sahlén SRC/SRC Twister 20 Mercury 115 ProXS 15:02:16 6 varv
7 B-8 Jyrki Perokorpi Ari-Pekka Anttila Pomo/Pomo Twister 20 Mercury 115 ProXS 15:02:16 0 6 varv
Klass: X Snitt- Max-
Plac Nr Förare Navigatör Klubb Båt Motor/er Starttid Mål-tid Körd tid fart fart
1 X-161 Pål Torvund Lars Torvund Hansen GRK/ Batboat 23 Mercury 200XS 15:05:08 15:56:29 00:51:21 50,25 68,06
2 X-68 William Söderlind Marcus Grönwall RBR/RBR B23 Mercury 200XS 15:05:08 15:57:28 00:52:20 49,29 67,54
3 X-65 Krister Gahmberg Andreas Engström SBK/SBK Deflector 23 Mercury 200XS 15:05:08 16:00:47 00:55:39 46,36 62,54
4 X-88 Marco Witt Nicklas Asplund KMKR/RBR B23 Mercury 200XS 15:05:08 16:02:06 00:56:58 45,3 70,37
5 X-40 Håkan Söderman Claes Elehn RBR/SBK Batboat 23 Mercury 200XS 15:05:08 16:04:07 00:58:59 43,74 67,86
6 X-64 Sven Johansson Michael Enmarker SBK/SBK XB-03 Mercury 200XS 15:05:08 0 0
DNF X-166 Anders Köijer Carro Wigerman XORC/ÖRK Hydrostep 696R Mercury 200XS 15:05:08 0 0
A73, A81, A87, X64: Felaktig info i Webtracking

 

Klass: C Distans: 43
Placering Nr Förare Navigatör Klubb Båt  Motor Fart Snitt
1 C-25 Gustaf Lindén Kristina Coleman ÖRK/KMKR Twister 24 Mercury 200 XS 55,34
1 C-55 Erik Sundblad Johansen Robert Aunvik DSK/ Twister Mercury 200 XS 0
3 C-45 Sebastian Groth Josefin Due-Boje SBK/SBK Twister 24 Mercury 200 XS 54,02
4 C-80 Viktor Jansson Sebastian Högberg ÖRK/ÖRK Twister 24 Mercury 200 XS 50,51
DNF C-56 Thomas Grimsrud Simon Einekjaer OK/OK Twister 24 Mercury 200 XS 0
C-55: assistans vid olycka
Klass: J Distans: 43
Placering Nr Förare Navigatör Klubb Båt  Motor Fart Snitt
1 J-14 Hilmer Wiberg William Sjöström SMBK/SMBK Dallapieta Mercury 0
2 J-36 Rikard Ingvarsson Ronja Häggström ÖRK/ÖRK Dallapieta 16 Mercury 60 0
DNF J-109 Filip Söderquist Magnus Söderquist ÖRK/ÖRK Dallapieta 16 Mercury Formula Race 60 0
Klass: M Distans: 43
Placering Nr Förare Navigatör Klubb Båt  Motor Fart Snitt
DNF M-27 Marcus Friberg Anton Skwirut KMKR/KMKR Nitra Racing 29 2xMercury Verado 400R 0
Klass: UL Distans: 43
Placering Nr Förare Navigatör Klubb Båt  Motor Fart Snitt
1 UL-26 Marcus Holm Niklas Andersson MSF Scarab 26 525efi 54,67
2 UL-146 Jimmy Åhlvik Kjell Hjalmarsson SMBK/SMBK A28 Mercruiser 8.2HO 54,18
DNF UL-39 Christer Lindberg Eva Petersson SBK/VROM BAT-28 Mercruiser 430 0
DNF V-24 Tim Johansson Daniel Johansson SBK/SBK V24 Volvo Penta 350C 0
Klass: Z Distans: 43
Placering Nr Förare Navigatör Klubb Båt  Motor Fart Snitt
1 Z-52 Jesper Zander Joakim Thulin SUK/SBRC Frode 23R Mercury 150 Pro Xs 43,88
2 Z-653 Jan Söderholm Christoffer Boqvist SUK/SUK Phantom 20 Mercury 150 39,67
Klass: V300 Distans: 43
Placering Nr Förare Navigatör Klubb Båt  Motor Fart Snitt
1 X-26 Dennis Vartiainen Martin Öfverman SUK Hotshot 26 Mercury 250xs
X-26: Webtracking info saknas
Klass: Classic Offshore Banans längd 26,4 M Ålders- Ideal- Snitt- Max- Total-
Plac Nr Förare Navigatör Klubb Båt Motor/er poäng fart fart fart poäng
1 5-234 Robert Liljefors Pia Liljefors ÖRK/ÖRK Manta 24 OR Jaguar V12 300 40 30,45 41,05 600
2 3-57 Magnus Sjölander Fredrik Sjölander SBK/SBK Hydrolift 22 Mercury 150 ProXS 75 40 36,66 55,26 475

 

 

Lördag / Saturday

 

Class: A Ave Max
Pos Boat no Pilot Co-Pilot Club Boat Engine Start time Finish time Time used speed Speed
1 A-85 Thomas Billman Jonatan Rindar RBR/RBR Special Mercury 115 Pro XS 13:05:00,00 14:11:14,12 01:06:14,12 40,76 56,47
2 A-82 Anton Modin Susanne Jansson SMBK/SMBK Phantom 19GR Mercury 115 Pro XS 13:05:00,00 14:13:25,42 01:08:25,42 39,46 57,85
3 A-81 Johan Torsell Maiken Asplund VROM/RBR Batboat Mercury 115 Pro XS 13:05:00,00 0 0 4 laps
4 A-73 Lina Hamrén Jenny Viberg RBR/RBR Smuggler RS Mercury 115 Pro XS 13:05:00,00 0 0 4 laps
5 A-87 Dan Torkel Kaasa Gliddi Gunther Hirschel-Haag TRK/ Beecraft Mercury 115 Pro XS 13:05:00,00 0 0 4 laps
DNF A-199 Filip Hoffman Ringkvist Henrik Sagfossen OK/ Hot-Shot Mercury 115 Pro XS 13:05:00,00 0 0
DNF A-4 Mathias Halvorsen Caroline Garcia TRK Step up Mercury 115 Pro XS 13:05:00,00 0 0
DNF A-99 Peter Bjersten Johan Ingerlund KMKR/KMKR Deflector 23 Mercury 115 Pro XS 13:05:00,00 0 0
Class: B Ave Max
Pos Boat no Pilot Co-Pilot Club Boat Engine Start time Finish time Time used speed Speed
1 B-98 Filip Eriksson Fredrik Groth Fyrö RBR/SBK Twister 20 Mercury 115 ProXS 13:05:00,00 14:15:02,25 01:10:02,26 38,55 55,73
2 B-61 Thomas Wrenkler Annika Wrenkler SBK/SBK Twister 20 Mercury 115 ProXS 13:05:00,00 14:15:35,64 01:10:35,64 38,25 58,24
3 B-7 Tom Vuorihovi Samuli Vuorihovi Pomo/Pomo Twister 20 Mercury 115 ProXS 13:05:00,00 0 0 4 laps
4 B-6 Christer Jobs Anders Myren SBR/SBR Twister 20 Mercury 115 13:05:00,00 0 0 4 laps
5 B-62 Lovisa Sahlén Tobias Sahlén SRC/SRC Twister 20 Mercury 115 ProXS 13:05:00,00 0 0 4 laps
DNF B-32 Rasmus Hamren Madeleine Samuelsson RBR/RBR Twister 20 Special Mercury 115 ProXS 13:05:00,00 0 0
DNF B-8 Jyrki Perokorpi Ari-Pekka Anttila Pomo/Pomo Twister 20 Mercury 115 ProXS 13:05:00,00 0 0
Class: X Ave Max
Pos Boat no Pilot Co-Pilot Club Boat Engine Start time Finish time Time used speed Speed
1 X-68 William Söderlind Marcus Grönwall RBR/RBR B23 Mercury 200 XS 13:01:45,00 14:03:13,66 01:01:28,67 43.918 65,83
2 X-65 Krister Gahmberg Andreas Engström SBK/SBK Deflector 23 Mercury 200 XS 13:01:45,00 14:08:14,55 01:06:29,55 40.606 57,45
3 X-40 Håkan Söderman Claes Elehn RBR/SBK Batboat 23 Mercury 200 XS 13:01:45,00 14:09:24,69 01:07:39,70 39.904 61,75
DNF X-161 Pål Torvund Lars Torvund Hansen None/None Batboat 23 Mercury 200 XS 13:01:45,00 0 0
DNF X-166 Anders Köijer Carro Wigerman XORC/ÖRK Hydrostep 696R Mercury 200 XS 13:01:45,00 0 0
DNF X-88 Marco Witt Nicklas Asplund KMKR/RBR B23 Mercury 200 XS 13:01:45,00 0 0

 

 

Klass:  C Snitt- Max-
Plac Nr Förare Navigatör Klubb Båt Motor/er Starttid Mål-tid Körd tid fart fart
1 C-55 Erik Sundblad Johansen Robert Aunvik DST/DST Twister Mercury 200 XS 14:31:46,00 15:30:18,44 00:58:32,45 46,12 64,22
2 C-80 Viktor Jansson Sebastian Högberg ÖRK/ÖRK Twister 24 Mercury 200 XS 14:31:46,00 15:33:13,00 01:01:27,00 43,94 59,48
3 C-45 Sebastian Groth Josefin Due-Boje SBK/SBK Twister 24 Mercury 200 XS 14:31:46,00 15:33:15,10 01:01:29,11 43,91 59,4
DNF C-25 Gustaf Lindén Kristina Coleman ÖRK/KMKR Twister 24 Mercury 200 XS 14:31:46,00 DNF 0 0
DNF C-56 Thomas Grimsrud Inge Lund OK/OK Twister 24 Mercury 200 XS 14:31:46,00 DNF 0 0
Klass:  J Snitt- Max-
Plac Nr Förare Navigatör Klubb Båt Motor/er Starttid Mål-tid Körd tid fart fart
1 J-14 Hilmer Wiberg William Sjöström SMBK/SMBK Dallapieta Mercury 14:35:24,00 15:31:35,70 00:56:11,71 26,69 39,76
DNF J-36 Rikard Ingvarsson Ronja Häggström ÖRK/ÖRK Dallapieta 16 Mercury 60 14:35:24,00 DNF 0 0
Klass:  RA Snitt- Max-
Plac Nr Förare Navigatör Klubb Båt Motor/er Starttid Mål-tid Körd tid fart fart
1 RA1-4 Samuel Johansson OJK Sea Doo Rotax 1630cc 14:35:22,00 15:16:20,99 00:40:58,99 36,6 49,3
2 RA1-97 Niclas Öberg OJK Seadoo 300 14:35:22,00 15:17:17,78 00:41:55,79 35,77 47,73
3 RA1-96 Edvin Samuelsson OJK Kawasaki X1500kubik 14:35:22,00 15:17:18,79 00:41:56,80 35,76 49,37
4 RA1-59 Johan Hermann OJK 14:35:22,00 15:19:00,83 00:43:38,83 34,37 46,3
5 RA1-9 Jimmy Olsson OJK Kawasaki 1600cc 14:35:22,00 15:20:45,00 00:45:23,01 33,05 45,26
6 RA1-47 Henrik Bramsved OJK 14:35:22,00 15:22:53,35 00:47:31,35 31,56 41,03
7 RA1-84 Johan Johansson OJK SeaDoo Rotax 14:35:22,00 15:29:14,16 00:53:52,16 27,84 40,39
Klass:  UL Snitt- Max-
Plac Nr Förare Navigatör Klubb Båt Motor/er Starttid Mål-tid Körd tid fart fart
1 UL-26 Marcus Holm Tommy Jansson MSF Scarab 26 525efi 14:31:46,00 15:29:42,77 00:57:56,77 46,59 64,73
2 UL-39 Christer Lindberg Eva Petersson SBK/VROM Bat28 Mercruiser 430 14:31:46,00 15:34:37,56 01:02:51,57 42,95 61,13
DNF UL-146 Jimmy Åhlvik Kjell Hjalmarsson SMBK/SMBK A28 Mercruiser 8.2HO 14:31:46,00 DNF 0 0
Klass:  Z Snitt- Max-
Plac Nr Förare Navigatör Klubb Båt Motor/er Starttid Mål-tid Körd tid fart fart
1 Z-653 Jan Söderholm Alexander Schönberg SUK/SUK Phantom 20 Mercury 150 14:31:46,00 15:50:35,10 01:18:49,11 26.643 42,18
DNF Z-52 Jesper Zander Joakim Thulin SUK/SBRC Frode 23R Mercury 150 Pro Xs 14:31:46,00 DNF 0 0
Klass:  X Snitt- Max-
Plac Nr Förare Navigatör Klubb Båt Motor/er Starttid Mål-tid Körd tid fart fart
DNF 26 Dennis Vartiainen Martin Öfverman SUK Hotshot 26 Mercury 250 14:31:46

 

Klass: Classic Offshore Banans längd 22,0 M Ålders- Ideal- Snitt- Max- Total-
Plac Nr Förare Navigatör Klubb Båt Motor/er poäng fart fart fart poäng
1 5-234 Robert Liljefors Pia Liljefors ÖRK/ÖRK Manta 24 OR Jaguar V12 300 40 35,93 41,54 600
2 3-57 Fredrik Sjölander Magnus Sjölander SBK/SBK Hydrolift 22 Mercury 150 ProXS 75 40 36,05 46,56 475
DNF 2-292 Ronny Axelsson Mats Stoltenberg RBR/RBR Hydrolift R20 Mercury XR2 0 0

 

European Championships total result

 

Class: A
Pos Boat no Pilot Co-Pilot Country Boat Engine EC 1 EC 2 Total
1 A-82 Anton Modin Susanne Jansson SWE Phantom 19GR Mercury 115 Pro XS 400 300 700
2 A-85 Thomas Billman Jonatan Rindar SWE Special Merc 115 225 400 625
3 A-81 Johan Torsell Maiken Asplund SWE Batboat Mercury 115 Pro XS 127 225 352
4 A-4 Mathias Halvorsen Caroline garcia NOR Step up Mercury 115 Pro XS 300 0 300
5 A-87 Dan Torkel Kaasa Gliddi Gunter Hirshel Haag NOR Beecraft Mercury 115 Pro XS 169 127 296
6 A-73 Lina Hamren Jenny Viberg SWE Smuggler RS Mercury 115 Pro XS 95 169 264
A-99 Peter Bjersten Johan Ingerlund SWE Deflector 23 Mercury 115 Pro XS DNF DNF 0
A-199 Filip Hoffman Ringkvist Henrik Sagfossen NOR Hot-Shot Mercury 115 Pro XS DNF DNF 0
Class: B
Pos Boat no Pilot Co-Pilot Country Boat Engine EC 1 EC 2 Total
1 B-61 Thomas Wrenkler Annika Wrenkler SWE Twister 20 Mercury 115 ProXS 400 300 700
2 B-98 Filip Eriksson Fredrik Groth Fyrö SWE Twister 20 Mercury 115 ProXS 225 400 625
3 B-7 Tom Vuorihovi Samuli Vuorihovi FIN Twister 20 Mercury 115 ProXS 169 225 394
4 B-32 Rasmus Hamren Madeleine Samuelsson SWE Twister 20 Special Mercury 115 ProXS 300 0 300
5 B-6 Christer Jobs Anders Myren SWE Twister 20 Mercury 115 127 169 296
6 B-62 Lovisa Sahlén Tobias Sahlén SWE Twister 20 Mercury 115 ProXS 95 127 222
7 B-8 Jyrki Perokorpi Ari-Pekka Anttila FIN Twister 20 Mercury 115 ProXS 71 0 71
Class: X
Pos Boat no Pilot Co-Pilot Country Boat Engine EC 1 EC 2 Total
1 X-68 William Söderlind Marcus Grönwall SWE B23 Mercury 200 XS 300 400 700
2 X-65 Krister Gahmberg Andreas Engström SWE Deflector 23 Mercury 200 XS 225 300 525
3 X-161 Pål Torvund Lars Torvund Hansen NOR Batboat 23 Mercury 200 XS 400 0 400
4 X-40 Håkan Söderman Claes Elehn SWE Batboat 23 Mercury 200 XS 127 225 352
5 X-88 Marco Witt Nicklas Asplund SWE Batboat B23 Mercury 200 XS 169 0 169
6 X-64 Sven Johansson Michael Enmarker SWE XB-03 Mercury 200 XS 95 0 95
X-166 Anders Köijer Carro Wigerman SWE Hydrostep 696R Mercury 200 XS DNF DNF 0